Дела за превишена скорост при управление на МПС
Превишаването на разрешената скорост е едно от най-честите нарушения на Закона за движението по пътищата (ЗДвП). Има различни глоби за превишена скорост, които могат да доведат до различни санкции, най-честите сред които са парична глоба и отнемане на свидетелство за управление на моторно превозно средство (МПС). В тази статия ще разгледаме основните въпроси, свързани с тези нарушения, актовете, които се издават, възможностите за оспорване и развитието на процеса.
1. Видове нарушения на разрешената максимална скорост
Нарушенията на предвидената максимална скорост са регламентирани в Закона за движението по пътищата. Те биват:
- Превишаване на разрешената максимална скорост в населено място.
- Превишаване на разрешената максимална скорост извън населено място.
2. Какви са предвидените санкции за нарушение на предвидената разрешена максимална скорост в населено място?
Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
- за превишаване с 10 km/h – с глоба 20 лв.
- за превишаване от 11 до 20 km/h – с глоба 50 лв.
- за превишаване от 21 до 30 km/h – с глоба 100 лв.
- за превишаване от 31 до 40 km/h – с глоба 400 лв.
- за превишаване над 40 km/h – с глоба 600 лв.
- за превишаване над 50 km/h – с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.
3. Какви са предвидените санкции за нарушение на предвидената разрешена максимална скорост извън населено място?
Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
- за превишаване с 10 km/h – с глоба 20 лв.
- за превишаване от 11 до 20 km/h – с глоба 50 лв.
- за превишаване от 21 до 30 km/h – с глоба 100 лв.
- за превишаване от 31 до 40 km/h – с глоба 300 лв.
- за превишаване от 41 до 50 km/h – с глоба 400 лв.
- за превишаване над 50 km/h – с глоба 600 лв., като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.
4. Какви са предвидените санкции за нарушение, извършено повторно?Нарушението е извършено повторно, когато след извършване на нарушение на разрешената максимална скорост бъде извършено второ нарушение в рамките на една година от влизане в сила на наказанието по първото. Когато нарушението е извършено повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно превишаване на скоростта с над 50 km/h в населено място – освен предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, се налага и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от три месеца.
Пример:
На 05.05.2022 г. Х е засечен да преминава в гр. София със скорост от 65 km/h, при ограничение на скоростта 50 km/h – 15 km/h над ограничението. За това нарушение се предвижда наказание „глоба в размер на 50 лева“. Наказанието е наложено с електронен фиш и е влязло в сила на 01.01.2023 г., тъй като на тази дата е изтекъл двуседмичният срок за обжалване.
На 01.10.2023 г. Х е засечен да преминава в гр. Варна със скорост от 75 km/h, при ограничение 50 km/h. По принцип предвиденото в закона наказание е глоба в размер на 100 лева. В настоящия пример обаче нарушението е извършено повторно и по тази причина наказанието, което следва да бъде определено на Х, е глоба в двоен размер – 200 лева.
5. Какви са предвидените санкции за нарушение, извършено системно?
За нарушенията, които превишават разрешената максимална скорост с повече от 30 km/h, е предвидено, че те могат да бъдат извършени системно. “Системно” е нарушението, извършено три или повече пъти в едногодишен срок от влизането в сила на първото наказателно постановление или на първия електронен фиш, с който на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение. Предвиденото наказание е глоба в двоен размер и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца.
6. Как се установяват нарушенията на скоростта?
Нарушенията на скоростта се установяват с технически средства, като стационарни или мобилни камери и други.
Най-често нарушенията на скоростта се установяват със стационарни камери, в отсъствието на контролен орган и извършител. В тези случаи на собственика на автомобила, с който е извършено нарушението, се връчва електронен фиш за скорост. В този случай собственикът на автомобила следва да предприеме едно от следните действия:
- В 14-дневен срок от връчване на електронния фиш да го обжалва в съответния Районен съд по мястото на извършване на нарушението.
- В 14-дневен срок от връчването, с писмена декларация до съответната структура на МВР, да посочи данни за лицето, което е управлявало МПС-то, както и копие на свидетелството му за управление на МПС. В този случай първоначалният електронен фиш се анулира, а на посоченото в декларацията лице се издава нов.
- В 14-дневен срок от връчването да заплати наложената глоба в намален размер – с 30% отстъпка.
В случай че нито едно от посочените действия не бъде извършено, електронният фиш влиза в сила и глобата се изпраща за принудително събиране от НАП.
Когато нарушението се установява с мобилна камера, органите на КАТ следва да извършат проверка в реално време и да установят виновния водач. В този случай на нарушителя се съставя и връчва акт за установяване на административно нарушение (АУАН). Актът не подлежи на обжалване, тъй като с него не се налага наказание, а само се констатира извършено нарушение. Срещу акта могат да бъдат подадени писмени възражения до административно-наказващия орган (АНО) в 7-дневен срок от връчването му.
Следва процедура, в която наказващият орган се запознава с акта, възраженията и всички останали документи и преценява дали да издаде наказателно постановление (НП). То представлява правораздавателен акт, с който се налага наказание на нарушителя. В случай че бъде издадено НП, то се връчва на нарушителя, който следва:
- Да обжалва наказателното постановление пред съответния Районен съд по мястото на извършване на нарушението – в 14-дневен срок от връчването. Жалбата се подава чрез наказващия орган до съда.
- Да заплати наложеното наказание в намален размер.
В случай че нито едно от посочените действия не бъде извършено, наказателното постановление влиза в сила и глобата се изпраща за принудително събиране от НАП.
7. Обжалване на електронен фиш и наказателно постановление
При делата за скорост водачът има редица права, които включват:
- Право на адвокат;
- Достъп до делото: Водачът има право да изиска и да се запознава с всички материали по делото – копия от снимки, измервания и всички документи, които са налични по детото;
- Да прави доказателствени искания: Да се установи годността на измервателното средство, да се разпитат свидетели, да се направи следствен експеримент и много други;
- Да обжалва решението на районния съд пред съответния административен съд.
Важно е техническото средство, с което е установено нарушението, да бъде сертифицирано и калибрирано, и да е преминало ежегодна проверка в Български институт по метрология. Следва служителите на реда да са преминали през обучение за работа със съответното техническо средство. Когато камерата за скорост е наречената на жаргон „тринога“, за използването й следва да е съставен протокол, който да отговаря на редица изисквания, сред които триногата да бъде заснета, да бъде посочена причина за поставянето й на този пътен участък и много други.
Отделно от изложеното, наказателното постановление и електронният фиш трябва да отговарят на множество законоустановени реквизити, след които данни за служителите на реда, данни за нарушителя, данни за МПС-то, час, дата и място на извършване на нарушението и много други.
В случай, че някое от изискванията не е спазено, съдебната практика приема, че е допуснато съществено процесуално нарушение от страна на наказващия орган, което ограничава съществено правата на нарушителя. Това е основание наказателното постановление или електронният фиш да бъде отменено от съда и да отпадне наказанието на нарушителя.
8. Заключение
Правосъдието изисква не само стриктност в правилата, но и справедливост в тяхното прилагане по делата за скорост, а и като цяло.