ДЕЛА ОТ ЧАСТЕН ХАРАКТЕР

Какви видове престъпления познава нашата правна система?
Нашата правна система дели престъпленията на такива от общ характер, от частен характер и от частно – публичен характер.
Правилото е, че престъпленията са от общ характер. Кои престъпления са от частен характер е предписано в отделни разпоредби от Наказателния кодекс – чл. 161, чл. 175 от НК и др.
От частен характер са обидидите, клеветите, леките телесни повреди и други престъпления.
Какви са разликите в производствата при престъпления от общ и от частен характер?
При престъпленията от общ характер прокуратурата и органите на досъдебното производство извършват разследване. Когато са налице предпоставките за това привличат определено лице като обвиняем за извършеното престъпление. На по-късен етап прокурорът внася и обвинителен акт в съда (в общия случай).
При престъпленията от частен характер изобщо отсъства досъдебно производство. Делото се развива директно пред съда.
При престъпленията от общ характер обвинението се повдига и поддържа от прокурора. Производството при престъпления от частен характер започва по инициатива на частния тъжител чрез подаване на тъжба до съда. Частен тъжител е лицето, което е пострадало от престъпление от частен характер – чл. 80 от НПК. Именно той следва да докаже твърденията си относно наличието на извършеното престъпление.
Има ли срок за подаване на тъжбата?
Срокът за подаване на тъжбата е шестмесечен. Той започва да тече от деня, когато пострадалият е узнал за извършване на престъплението, или от деня, в който пострадалият е получил съобщение за спиране на наказателното производство на основание чл. 25, ал. 1, т. 6 – чл. 81, ал. 3 от НПК.
Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти по всякакви досъдебни и съдебни наказателни производства, включително в производства по мерки за неотклонение и тяхната отмяна/изменение.