ДЕЛБА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ

Съсобственост е налице, когато правото на собственост върху една вещ принадлежи на две или повече лица – чл. 30, ал. 1 от ЗС. Всеки от съсобствениците може да поиска делба на общата вещ. Делба не може да се извърши единствено, ако това е предвинено в закон или е несъвместимо с естеството или предназначението на вещта – чл. 34, ал. 1 от ЗС. Делбата може да бъде извършена доброволно или по съдебен ред.
При доброволната делба липсва спор относно това кои са имотите, предмет на делбата, кои са съсобствениците и какви са техните идеални части. Поради това съсобствениците могат доброволно да уредят отношенията си чрез договор, в писмена форма с нотариално заверени подписи – чл. 35, ал. 1 от ЗС. Формата на договора е за действителност. В делбата следва да участват всички съсобственици. Неучастието на който е да е било от тях прави делбата нищожна – чл. 75, ал. 2 от ЗН.
При наличието на спор относно някой от елементите на делбата (лица, имоти или квоти), тя следва да бъде извършена по съдебен ред. Произвоството започва с подаване на искова молба пред съответния компетентен районен съд. Производството протича в две фази. В първата фаза съдът с решение се произнася единствено по въпросите между кои лица, за кои имоти и при какви квоти ще бъде извършена делбата – чл. 344 от ГПК.
Във втората фаза от производството собствеността се ликвидира окончателно. Съдът съставя разделителен протокол въз основа на заключение на вещо лице – чл. 347 от ГПК. Когато имотът е неподеляем, той се изнася на публична продан.
Важно: Както при доброволната, така и при съдебната делба, неучастието на някой от съсобствениците прави делбата нищожна.
Екипът на Legal Help съдейства на своите клиени при делба на недвижими имоти.