МЕРКИ ЗА НЕОТКЛОНЕНИЕ

Мерките за неотклонение се вземат по отношение на обвиняем по дело от общ характер, когато от доказателствата по делото може да се направи обосновано предположение, че е извършил престъплението. Целта на мерките за неотклонение е да се попречи на обвиняемия да се укрие, да извърши друго престъпление или да осуети привеждането в изпълнение на влязлата в сила присъда. Законът предвижда четири вида мерки за неоктлонение – чл. 58 от НПК:
- Подписка;
- Гаранция;
- Домашен арест;
- Задържане под стража.
Най – леката мярка за неотклонение е подписката. Тя се състои в задължението на обвиняемия да не напуска местоживеенето си без разрешението на съответния орган. В досъдебната фаза компетентен да наложи тази мярка е прокурорът.
Гаранцията може да бъде в пари или ценни книжа. При определянето й се взема предвид имущественото състояние на обвиняемия. Гаранцията може да бъде внесена и от друго лице. Гаранция, взета от органите на досъдебното производство може да се обжалва от обвиняемия или от неговия защитник пред съответния първоинстанционен съд, в тридневен срок от предявяването на акта за определянето й.
Домашният арест се състои в забрана обвиняемият да напуска жилището си без разрешение на съответния орган. Домашният арест в досъдебното производство се взема от съда. Спазването на мярката се контролира от органите на МВР.
Задържането под стража е най – тежката мярка за неотклонение. Тя се взема когато е налице обосновано предположение, че обвиняемият е извършил престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или друго по – тежко наказание и доказателствата по делото сочат, че съществува реална опасност той да се укрие или да извърши престъпление. Законът предвижда максимални срокове, в които обвиняемият може да бъде задържан под стража. В досъдебното производство – не повече от осем месеца, когато лицето е привлечено като обвиняем за тежко умишлено престъпление; не повече от една година и шест месеца, ако е привлечен за престъпление, наказуемо с не по – малко от петнадесет години лишаване от свобода. Във всички останали случаи задържането не може да продължи повече от два месеца – чл. 63, ал. 4 от НПК. Мярката за неотклонение задържане под стража се взема и контролира от съответния първоинстанционен съд, по искане на прокурора.
Екипът на Legal Help предоставя денонощна правна помощ на своите клиенти по досъдебни и съдебни наказателни производства, включително в производства по мерки за неотклонение.
В случай на задържане от органите на реда и необходимост от спешна адвокатска помощ можете да ни потърсите на следните телефони: 0878 842 228; 0896 565 819.