ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ОТ НЕИЗПЪЛНЕН ДОГОВОР

Какво представлява договорът?

Понатието договор е легално уредено в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Чл. 8 от същия дефинира договора като „съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях“.

Всеки ден в ежедневието си сключваме всякакви договори. Част от тях са с незначителна материална стойност, но други ни обвързват трайно и задълженията на страните са по – големи по размер.

Какво представлява неизпълнението на договор?

Договорите са източник на правоотношения. Те пораждат права и/или задължения за едната и/или за двете страни по него (в зависимост от вида на договора).

Неизпълнението представлява неосъществяване на дължимото поведение, съобразно предписаното в договора. Ако страна по договора не е изпълнила нито едно от поетите с него задължения – неизпълнението е пълно. Ако все пак е изпълнила някое от задълженията си, то тогава изпълнението е неточно.

Какви са възможностите за защита?

Неизпълнението на договор поражда възможността за изправната страна по него да предприеме различни действия в зависимост от конкретния случай.

Тя може да покани неизправната страна да изпълни задължението/-ята си по договора.

Може също така да развали договора. Развалянето се осъществява извънсъдебно, освен когато става въпрос за разваляне на договори, с които се прехвърлят, признават, учредяват или прекратяват вещни права върху недвижим имот. В последните случаи разваляне се допуска само по съдебен ред.

Изправната страна може да претендира реалното изпълнение на договора, заедно с обезщетение за забава или да поиска обезщетение за неизпълнение.

Каква е процедурата за ангажиране отговорността на неизправната страна?

Налице са различни възможности, като изборът зависи от конкретния случай и подежи на преценка.

На първо място може да бъде изпратена извънсъдебна покана за доброволно изпълнение, адресирана до длъжника.

На второ място може да бъде инициирано съдебно производство пред компетентния съд. Производството е спорно, като започва с подаване на искова молба.

При уважаване на претенцията (иска), съдът осъжда ответника, съобразно петитума на исковата молба (това, което е поискал ищецът).

Ако след влизане в сила на решението, ответникът все още не изпълнява задължението си, то тогава може да се пристъпи към принудително изпълнение посредством съдебен изпълнител.

В определени хипотези е налице и възможност за защита по реда на така нареченото заповедно производство. То започва със заявление по образец, която се депозира до компетентния съд. В зависимост от заявлението (такова по чл. 410 или чл. 417 от ГПК) процедурата е различна. С тези производства се цели ефективност и бързина.

Във всеки конкретен случай, стратегията за действие следва да бъде преценена индивидуално за постигане на оптималния резутат, а именно – удовлетворение на изправната по договора страна.

Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти във връзка с неизпълнение на договорни задължения, както и всякакви други въпроси на договорното право.

Отправи запитване

Отправете запитване, а нашият екип ще ви отговори в рамките на 24 часа.