ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ПРИ ПЪТНОТРАНСПОРТНО ПРОИЗШЕСТВИЕ

Пътнотранспортното произшествие е събитие, което непременно причинява вреди за едната и/или за двете страни, участвали в него. Вредите могат да бъдат имуществени (увреждане на пътните превозни средства или други материални блага) и неимуществени (претърпени болки и страдания).

Кой следва да обезщети вредите?

Доколкото у нас застраховката “Гражданска отговорност на автомобилистите” е задължителна за всяко пътно превозно средство, то при настъпване на увреждания в следствие на ПТП, същите следва да бъдат обезщетени от застрахователя.

Няма пречка претенцията за обезщетяване да бъде насочена към причинителя на вредата (виновното физическо лице), но тази практика е отдавна изоставена. Претенцията срещу застрахователя съдържа по – голяма сигурност за удовлетворение. Това е така, тъй като доста често физическите лица, причинители на вредите не разполагат с имущество, от което да се събере присъденото обезщетение.

Кой има право да получи обезщетение?

Страната, която няма вина за настъпване на произшествието има правото да претендира заплащането на обезщетение.

Какъв е редът за получаване на обезщетение?

На първо място следва да бъде изпратена покана до застрахователя, в която да се опише застрахователното събитие, причинените щети и претендираната като обезщетение сума. Към поканата следва да се представят и всички необходими документи, касаещи произшествието и имащи отношение към вредите.

След получаване на претенцията застрахователят се запознава със случая и изразява становище. В случай, че не удовлетвори претенцията, следващата стъпка е инициране на съдебно исково производство пред компетентния съд. Целта е застрахователят да бъде осъден да заплати дължимата като обезщетение сума.

Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти във връзка с обезщетения от пътнотранспортни произшествия.

Отправи запитване

Отправете запитване, а нашият екип ще ви отговори в рамките на 24 часа.