ПОСТАВЯНЕ ПОД ЗАПРЕЩЕНИЕ

Какво представлява дееспособността?

Дееспособността е способността на правните субекти чрез свои лични действия да придобиват права и да се задължават.

Кога настъпва дееспособността?

С навършване на 18-годишна възраст лицата стават пълнолетни и напълно способни чрез своите действия да придобиват права и да се задължават – чл. 2 от ЗЛС. Лицата, които не са навършили 14-годишна възраст са малолетни. Вместо тях и от тяхно име правни действия извършват техните законни представители – родители или настойници – чл. 4 от ЗЛС. Лицата от 14 години до навършване на 18 – годишна възраст, са непълнолетни. Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд – чл. 4 от ЗЛС.

Непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни. Пълнолетните с такива страдания, чието състояние не е така тежко, за да не бъдат поставени под пълно запрещение, се поставят под ограничено запрещение – чл. 5, ал. 1 и 2 от ЗЛС.

Как започва производството по поставяне под запрещение?

Производството по поставяне на едно лице под пълно или ограничено запрещение започва с искова молба, отправена до съответния окръжен съд. Целта е да бъдат защитени правата и законните интереси на нуждаещите се лица. В зависимост от степента на запрещението (пълно или ограничено), на освидетелствания му се назначава съответно настойник (настойнически съвет) или попечител (попечителски съвет).

Чрез своите представители, освидетелстваните лица могат да участват пълноценно в гражданския и търговския оборот. По този начин се отнема възможността на недобросъвестни лица да злоупотребяват със слабоумието или душевната болест на запретения.

Кой може да иницира производството?

Производството пред съда може да бъде инициирано от следните лица:

  1. Съпруг/съпруга;
  2. Близки роднини;
  3. Прокурора;
  4. Всеки, който има правен интерес от това.

В производство за поставяне под запрещение участието на прокурор е задължително – чл. 336, ал. 2 от ГПК.

Екипът на Legal Help съдейства на своите клиени в производства за поставяне под запрещение. Съумяваме да защитим в пълна степен правата и законните интереси на лицата със специални потребности.

Отправи запитване

Отправете запитване, а нашият екип ще ви отговори в рамките на 24 часа.