ТРУДОВ ДОГОВОР. ПРЕКРАТЯВАНЕ

Трудови са правоотношенията, които възникват и се развиват между работодател (от една страна) и работник/служител (от друга страна). Тези отношения се уреждат чрез трудов договор. По силата на същия, работникът/ служителят поема задължение да предоставя работната си сила на работодателя срещу заплащане на трудово възнаграждение. С договора се уреждат и редица други условия като място на работа, наименование на длъжността, времетраене, размер на платен годишен отпуск, продължителност на работен ден и седмица, и други – чл. 66 от КТ.

Трудовият договор се сключва в писмена форма. Тази форма е за действителност. В общия случай трудовият договор е безсрочен. Срочен договор може да бъде сключен само в предвидените от закона случаи – за довършване на определена работа, за заместване на работник/служител, за работа, която се заема с конкурс – докато бъде заета, временни, сезонни, краткотрайни работи, както и с новопостъпили работници/служители в обявени в несъстоятелност и/или ликвидация предприятия – чл. 68 от КТ.

Трудов договор може да бъде сключен и със срок за изпитване. Работникът/служителят може всякога да прекрати трудовия си договор, като отправи до работодателя си едномесечно предизвествие (в общия случай).

Работодателят може да прекрати трудовия договор само на предвидените в закона основания. Прекратяването се реализира със заповед, издадена от работодателя. След връчването на заповедта работникът/служителят може да оспори законността на уволнението пред работодателя или пред съда – чл. 344 от КТ. Срокът е двумесечен – чл. 358, ал. 1, т. 2 от КТ.

Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти във връзка с всякакви въпроси на трудовото право.

Отправи запитване

Отправете запитване, а нашият екип ще ви отговори в рамките на 24 часа.