ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ОТ ДЕЛИКТ. ДЕЛИКТНА ОТГОВОРНОСТ

Какво представлява деликтът?
Общото правило, което урежда така наречената деликтна отговорност е, че „всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму“. Деликтната отговорност е извъндоговорна. Деликтна е отговорността при причинени вреди от ПТП, телесни повреди, престъпления, вреди, причинени от животни и др.
Какъв може да бъде характерът на вредите?
Причинените от деликта вреди могат да бъдат имуществени и/или неимуществени. Тяхното обезщетяване може да бъде осъществено по съдебен ред, в случай, че причинителят не ги обезщети доброволно.
Какви са възможностите за защита на пострадалия?
Процедурата започва с подаване на искова молба пред компетентния съд, съобразно с размера на претенцията. По така депозираната искова молба се образува дело. В него ищецът трябва да докаже всички обстоятелства от основанието на иска – деянието, вредите, причинна връзка. Вината на извършителя се предполага.
При успешно проведено доказване, съдът постановява решение, с което осъжда причинителя на вредата да заплати определено парично обезщетение. Неимуществените вреди се обезщетяват от съда по справедливост – чл. 52 от ЗЗД.
В случай, че след като решението влезе в законна сила, причинителят на вредата продължава да не заплаща обезщетението, то може да се изпълнява принудително чрез съдебен изпълнител.
Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти в производства за обезщетениния от всякакви непозволени увреждания.