ПРЕДВАРИТЕЛЕН ДОГОВОР ЗА ПОКУПКО – ПРОДАЖБА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ

Предварителен договор за покупко-продажба е обещание между две страни, че в бъдеще ще сключат окончателен (нотариален) договор за покупко-продажба на даден имот, стока или друго имущество.
Забързаното ежедневие, както и необходимостта от снабдяване с документи за сключване на договори за прехвърляне на недвижими имоти, доста често стават причини за забавяне на сделките. За да се обезпечат правата и на двете страни, е препоръчително в такива случаи да бъде скючен предварителен договор.
Какво представлява предварителният договор?
Предварителният договор е едно обещание, че ще бъде сключен окончателен договор. Предварителният договор съдържа всички условия и клаузи, които следва да съдържа и окончателният такъв.
В каква форма следва да бъде сключен предварителният договор?
Договорите, с които се прехвърлят права върху недвижими имоти трябва да бъдат сключени във формата на нотариален акт – чл. 18 от ЗЗД. Тази форма е за действителност.
При предварителния договор формата е опростена. За него е достатъчно да бъде сключен в писмена форма – чл. 19, ал. 1 от ЗЗД.
Какви са възможности за защита при неизпълнение?
Когато някоя от страните откаже да сключи окончателен договор във формата на нотариален акт, за изправната страна възниква правото да предяви иск пред компетентния съд и да поиска обявяването на предварителния договор за окончателен.
Производството е спорно, исково. Исковата молба подлежи на вписване – чл. 114, буква „б“ от ЗС.
За да бъде искът основателен и съответно уважен, е необходимо ответникът да е бил собственик на имота към момента на вписването на исковата молба, предварителният договор да е действителен и ищецът да е изправна страна по него.
Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти в съдебни производства по обявяване на предварителни договори за окончателни, както и по всякакви други въпроси, свързани с недвижими имоти.