БРАЧЕН ДОГОВОР

Законът предвижда, че встъпващите в брак могат да уредят имуществените отношения помежду си с брачен договор. Другите възможни режими на имуществени отношение между съпрузите са режим на съпружеска имуществена общност и режим на разделност.
Брачният договор може да съдържа само уговорки относно имуществените отношение между страните. Такива отношения са например правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брак; начините на управление и разпореждане с имущество; участие в разходите и задълженията; имуществени последици при развод и други.
Възможно е за определени въпроси брачният договор да препраща към другите два имуществени режима – на съпружеска имуществена общност или на разделност.
Законът предвижда забрана брачният договор да включва разпореждания в случай на смърт. За неуредените в договора въпроси се прилага законовият режим на общност.
Брачният договор е формален. Той се сключва в писмена форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието. Когато с брачен договор се прехвърля недвижим имот, следва да бъде спазена и териториалната компетентност на нотариуса. Договорът следва да бъде заверен от нотариус, в чийто район се намира имотът. Брачният договор може да бъде сключен и преди встъпването в брак. В този случай той произвежда действие от момента на сключване на брака или от друга дата посочена в него.
Развалянето на брачния договор се осъществява единствено по съдебен ред.
Екипът на Legal Help съдейства на своите клиенти в подготовката и сключването на брачен договор.